Sylvia Frolow

Boľševici a apoštoli

Osem portrétov z ruskej revolúcie

14,95 

Katalógové číslo: 9788081599408 Kategórie:

Popis

Kniha Boľševici a apoštoli obsahuje osem fascinujúcich životopisov postáv, ktoré významne ovplyvnili dejiny Ruska dvadsiateho storočia. Ich príbeh je príbehom boja, politiky, revolúcie, lásky, viery, bolesti a smrti. A nad nimi tragická otázka: Stálo to za to? Veľký spisovateľ Maxim Gorkij, ktorý sa stal človekom inštitúciou. Bratia Alexander a Vladimír Uľjanovci, ktorí boli ako rub a líc tej istej mince. Mikuláš II. alebo Jób sediaci na cárskom tróne. Alexander Parvus, červený kapitalista, ktorý si kúpil revolúciu. Boris Savinkov, terorista a romantik. Mária Spiridonová, ktorá sa stala sväticou medzi revolucionármi. A Alexandra Kolontajová, apoštolka lásky, ktorá chcela ženám dokázať, že nie sú v ničom horšie ako muži.

Pri každej osobnosti si autorka vyberá leitmotív, ktorý je najčastejšie založený na istom vnútornom hodnotovom konflikte. Dôležitou črtou jednotlivých biografií je preto mnohorozmernosť opisovaných osobností, ktoré balansujú medzi dvomi historickými obdobiami predrevolučným a porevolučným Ruskom a pomáha nám pochopiť revolúcie v rokoch 1905 a 1917, ako aj ich hlavných aktérov.

O autorke
Sylwia Frołow (1965) je poľská novinárka a redaktorka, pracuje pre Tygodnik Powszechny, niekoľko rokov bola sekretárkou profesora Jerzyho Pomianowského. Je autorkou dvoch románov a literatúry faktu, vrátane kontroverzného životopisu Dzeržinský. Láska a revolúcia. Kniha obsahuje Dzeržinského nikdy nezverejnené listy rodine a milostné vyznania adresované milenkám z obavy pred škandálom ich tajné služby zhabali a niekoľko desaťročí ukrývali v prísne tajných moskovských archívoch. Okrem toho napísala aj knihu Boľševici a apoštoli, ktorá obsahuje osem portrétov osobností, ktoré ovplyvnili ruské dejiny, ako aj dve knihy o Čechovovi a Dostojevskom zamerané na ich osobný život. Autorka žije v Krakove.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 466 g
Rozmery 160 × 230 mm
Vydavateľ

Jazyk

slovenský

Väzba

pevná

Počet strán 248
Rok vydania 2021
ISBN 978-80-8159-940-8