Peter Wohlleben

Dlhý dych stromov

14,90 

Katalógové číslo: 9788022212649 Kategórie:

Popis

Všetci hovoria o umieraní lesov. Čo však skutočne umiera?
A predovšetkým prečo?
V tejto knihe Peter Wohlleben pôsobivo opisuje, ako sa príroda sama reguluje a lieči ak ju necháme na pokoji. Pretože stromy sú nielen schopné prispôsobiť sa okoliu, ale aj odovzdávajú potomstvu skúsenosti so zmenenými životnými podmienkami bez ohľadu na to, či ide o stáročné vedomosti alebo o novonadobudnuté poznatky. Zmenou genotypu v semenách dokážu stromy vychovávať svoje potomstvo a tak ho perfektne pripraviť na nové klimatické podmienky.
Prekvapujúca schopnosť stromov prispôsobiť sa má určité hranice. Listnaté stromy práve teraz potrebujú neporušené spoločenstvo, aby sa vzájomne podporovali, odparovaním sa vzájomne ochladzovali a dokonca vytvárali dažďové oblaky o všetky tieto schopnosti prichádzajú následkom masívnych výrubov. Nepôvodné ihličnany nemajú v čoraz suchšom a horúcejšom podnebí budúcnosť.
Peter Wohlleben nekompromisne odkrýva drsné praktiky lesníckej loby, politikov a lesného hospodárstva zoči-voči múdrosti prírody a ukazuje, že prudký vývoj už nedovoľuje ďalšie omyly. Keď budeme naďalej ničiť životné prostredie, stromy si bez nás nejako poradia, ale my bez nich neprežijeme. Lesy môžu zachrániť klímu… ak si sami nepodpílime konár, na ktorom sedíme.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 340 g
Rozmery 140 × 208 mm
Vydavateľ

Jazyk

slovenský

Väzba

pevná s prebalom

Počet strán 232
Rok vydania 2022
ISBN 978-80-222-1264-9