Ivana Krekáňová

Etymológia záhadná aj zábavná

Pôvod slov od algoritmu po zavináč

19,99 

1 na sklade

Katalógové číslo: 9788082680402 Kategórie:

Popis

Ako súvisí králik s Karolom Veľkým? Čo má Dunčo s Dunajom a Elvis Presley s punkom? Prečo sú nanuk a pexeso výsostne československé slová? Čo majú larva a babôčka spoločné s mytologickými bytosťami?

Pátranie po pôvode slov vás môže zaviesť na mnohé nečakané miesta aj do rôznych zákutí dejín. V knihe Etymológia záhadná aj zábavná sa napríklad dozviete, že huncút bola kedysi mimoriadne vulgárna nadávka alebo že šumafuk a kuš sú výpožičky z francúzštiny. Pátranie po prvotnom význame slov nám ukáže, prečo je pedagóg otrok a trieda stádo oviec, a často narazíme na bizarné súvislosti, ako napríklad, že provokácia bola kedysi výhradne mužskou záležitosťou. Odhalíte veľa slov vypožičaných z gréčtiny a latinčiny, ale aj z mnohých iných prekvapivých jazykov.

Etymológia je nielen fascinujúca, ale aj poučná, pretože odkrýva historické súvislosti a to, ako sa s meniacim sa svetom mení aj náš jazyk. A často je to nielen poučné, ale aj úsmevné.

Ivana Krekáňová pracuje ako prekladateľka v oblasti odborného aj umeleckého prekladu (vo vydavateľstve mamaš v jej preklade vyšli Stručné dejiny opitosti, Čo sme robili v posteli a Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori) a popritom píše o knihách aj zaujímavostiach z prekladateľského sveta. S rodinou žije v Žiline, a keď má čas (a rodina dovolí), s nadšením sa venuje etymológii.

Ďalšie informácie

Rozmery 145 × 225 mm
Vydavateľ

Jazyk

slovenský

Väzba

pevná

Počet strán 264
Rok vydania 2022
ISBN 978-80-8268-040-2