Erik Larson

Hrdina a hriešnik

Sága o Winstonovi Churchillovi, jeho rodine a bitke o Britániu

24,90 

Katalógové číslo: 9788082420152 Kategórie:

Popis

V prvý deň nástupu Winstona Churchilla do úradu britského premiéra Hitler napadol Holandsko a Belgicko. Rozpadnuté Československo už bolo plne v moci nacistov a ich domácich prisluhovačov. Briti čelili smrteľnému nebezpečenstvu: ak sa im nepodarí urýchlene evakuovať svoju armádu z Dunkirku, Hitlerovi už nebude nič stáť v ceste a nemecké vojská budú pochodovať po Trafalgar Square. A potom nasledovalo dvanásť mesiacov nepretržitého bombardovania Londýna a ďalších miest, pričom zahynulo 45-tisíc Britov a bolo zničených viac ako dva milióny domov. Churchill musel navyše presvedčiť amerického prezidenta Roosevelta, že izolacionizmus nie je odpoveďou na búrku, ktorá sa schyľovala nielen nad Európou.

Erik Larson v ságe o tomto roku v živote Winstona Churchilla, jeho rodiny, jeho bezprostredného politického a sociálneho okolia v dramatických kulisách bitky o Britániu s dôverným poznaním archívneho materiálu, denníkov a odtajnených dokumentov britskej tajnej služby zručne prepája obecnú historicko-politickú líniu textu s osobnými peripetiami hlavnej postavy. Darí sa mu odkrývať Churchillovu historickú monumentálnosť a jedinečnosť, no súčasne aj jeho ľudskú slabosť a zraniteľnosť. Originalita Larsonovej knihy spočíva v dramatizácii Churchillovej osobnostnej a politickej robustnosti, výrečnosti, strategického rozhľadu a húževnatosti, ako aj jeho výnimočnej schopnosti byť vodcom národa v hodine jeho smrteľného ohrozenia.

Recenzie
O druhej svetovej vojne bolo napísaných veľa kníh, ale existuje iba jeden Erik Larson. Človek na tejto knihe musí obdivovať predovšetkým jej elektrizujúci štýl, vďaka ktorému sa literatúra faktu číta ako skutočný román s dramatickou zápletkou. Napriek tomu, že všetci vieme, ako sa to napokon skončilo, udrží tento fascinujúci príbeh čitateľovu pozornosť až po poslednú stránku.
NPR
Je to svieža, plynulá a hlboko ľudská kniha… Larson preukazuje neobvyklú schopnosť nájsť spojivo medzi mocnými a bezmocnými a zachytiť tie historické okamihy v živote miliónov bojujúcich o život, ktoré záviseli od rozhodnutí niekoľkých.
New York Times BookReview
Uhrančivo zobrazená história Churchillovho prvého roku na poste britského premiéra v kombinácii s jeho ľudskými slabosťami.
Kirkus Review
Kniha plná detailov, pri ktorých čitateľ žasne… Skvelý príklad spracovania historických faktov bez zbytočnej heroizácie a pátosu.
Lit Hub
Pri čítaní tejto objemnej knihy človek zrazu zabudne na čas.
Seattle Times

Ďalšie informácie

Rozmery 160 × 230 mm
Vydavateľ

Jazyk

slovenský

Väzba

pevná s prebalom

Počet strán 496
Rok vydania 2021
ISBN 978-80-8242-015-2