• Domov
  • Deco
  • Takto sa maľujú soklové lišty: tipy od profesionálnych maliarov
in dit artikel ontdek je hoe je plinten schildert met handige tips van professionele schilders.

Takto sa maľujú soklové lišty: tipy od profesionálnych maliarov

Ste pripravení dať svojmu domovu nový, svieži vzhľad? Začnite s detailmi, ktoré majú zásadný význam: s lištami! V našom najnovšom článku sa profesionálni maliari podelili o svoje najlepšie tipy pre maľovanie soklových líšt. Od prípravy až po dokonalú povrchovú úpravu zistite, ako premeniť svoj interiér pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Nenechajte si ujsť túto príležitosť učiť sa od odborníkov a dodať svojmu domovu finálna úprava ktoré si zaslúži!

Naučte sa maľovať soklové lišty s tipmi od profesionálnych maliarov.

Maľovanie soklových líšt môže byť náročná práca, najmä kvôli ich umiestneniu blízko podlahy a skutočnosti, že sú často ošetrené lesklou farbou. Táto povrchová úprava je povestná tým, že na nej vidno aj tie najmenšie kvapky a ťahy štetcom. Našťastie sa skúsení maliari podelia o svoje tajomstvá, ktoré vám pomôžu dosiahnuť bezchybný povrch.

Príprava miestnosti

Tak ako pripravujete stenu na maľovanie, aj príprava soklových líšt je rozhodujúca pre bezproblémovú aplikáciu. Lišty môžu byť dosť špinavé, preto ich začnite dôkladne očistiť teplou vodou a čistiacim prostriedkom. Prípadné veľké preliačiny alebo iné poškodenia vyplňte plnivom a všetko poriadne prebrúste. Zabezpečíte tak rovný povrch, na ktorom bude farba dobre držať.

Keď je povrch čistý a hladký, povysávajte zvyšky prachu a soklové lišty utrite handričkou z mikrovlákna. Potom stenu nad lištou aj podlahu oblepte maliarskou páskou.

Výber správnej farby a materiálov

Vyberte si kvalitnú a odolnú farbu. Profesionálni maliari často odporúčajú pololesklú alebo vysokolesklú farbu, pretože sa ľahšie udržiava v čistote a je odolnejšia voči nárazom. Najskôr naneste kvalitný základný náter. Tento základný náter zabezpečí lepšiu priľnavosť finálneho náteru a zvýši odolnosť vášho laku.

Na nanášanie farby je najlepšie použiť rohový štetec na okraje a malý penový valček na široké časti sokla. Pomôže to dosiahnuť hladký povrch bez šmúh.

Prečítajte si  Nápady na renováciu kuchynských skriniek

Technika maľovania

Začnite „zarezávaním“ farby pozdĺž hornej a dolnej časti lišty pomocou rohového štetca. Pomôže vám to pri presnej práci pozdĺž okrajov. Potom použite penový valček na rovnomerné a hladké pokrytie širších plôch. Dbajte na to, aby ste naniesli radšej niekoľko tenkých vrstiev ako jednu hrubú vrstvu. Zabránite tak stekaniu a zaistíte pevnejší výsledok.

Pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte každú vrstvu úplne zaschnúť podľa pokynov výrobcu farby. Tým sa zabezpečí najlepšia priľnavosť a trvanlivosť.

Kontrola nedokonalostí

Po úplnom zaschnutí farby skontrolujte, či na lištách nie sú drobné nedokonalosti, napríklad kvapky alebo šmuhy. Tie môžete zľahka obrúsiť a dočistiť jemným štetcom. Pozornosť venovaná detailom má veľký význam pre profesionálne vyzerajúci povrch.

Ak budete dodržiavať tieto profesionálne techniky a tipy, budete na dobrej ceste k efektívnemu a krásnemu natieraniu soklových líšt. Nezabudnite, že pre úspešný konečný výsledok je nevyhnutná správna príprava a použitie správnych materiálov.

Dúfame, že sa vám tento článok páčil a že vám pomôže natrieť soklové lišty ako profesionál. Vráťte sa čoskoro pre ďalšie rady a podeľte sa o tento článok s každým, kto sa zaujíma o domáce úpravy!

Zdieľať :